Destul de tarziu, dar revin cu niste informatii, sper ca in completarea lui Edi. Am reusit pana la urma receptia si decodarea radiosondelor. Cred ca problema mea era de la VB-Audio Virtual Cable, caruia i-am modificat rata de esantionare (Sampling Rate) la 44.1k, adica mai putin decat era default la instalare. Greseala mea, dar cred ca asta a contribuit la faptul ca nu le puteam decoda.

Cel mai e important e ca SDR Sharp (sau SDR Console) sa fie configurat in modul Narrow FM (NFM), latimea de banda sa acopere bine semnalul (Bandwidth sa fie minim 6kHz, mi-a mers foarte bine si cu 9kHz). Iar casuta de la Filter Audio sa fie debifata (ca in poza). Iar in setari sus langa butonul Play/Stop, eu las mereu bifat "Tuner AGC", sau amplificarea la maxim, fara RTL AGC.
Restul informatiilor sunt in postul lui Edi de mai sus. Iar volumul peste tot sa fie reglat cam la 75-90%.

Daca nu aveti succes, e important sa fiti in aer liber (aproximativ line-of-sight), desi eu am reusit cu o antena buna (Diamond NR-770HSP) chiar si indoor. Dar se poate inclusiv cu o antena de la un Baofeng UV-5R, in exterior, intr-o pozitie buna. Iar ca SDR, cel verde, ieftin (RTL-SDR v2 sau o clona a lui) este suficient de bun.

Multumesc Edi pt detalii. Spor!
Claudiu

RS41Tracker.jpg VB-AudioCable.jpg